Mărturia tânărului care a aruncat bombe asupra autocarului fotbaliştilor de la Borussia Dortmund! Riscă închisoare pe viaţă
Un bărbat de 28 de ani a recunoscut că este autorul atacului cu bombe contra autocarului echipei de fotbal Borussia Dortmund
Un bărbat în vârstă de 28 de ani a recunoscut luni, în faţa instanţei, că este autorul atacului cu bombe care a vizat autocarul echipei de fotbal Borussia Dortmund în aprilie anul trecut, dar a negat că a avut vreo intenţie criminală, transmite DPA.
"Regret profund comportamentul meu", a spus bărbatul, identificat drept Serghei V., în faţa unui tribunal din Dortmund.
Bărbatul, ce deţine dublă cetăţenie - germană şi rusă -, face obiectul a 28 de capete de acuzare pentru tentativă de crimă şi cauzare de explozie. Procurorii susţin că acţiunea sa a făcut parte dintr-un plan mai amplu.
El riscă o pedeapsă de închisoare pe viaţă.
În urma exploziilor au fost răniţi jucătorul Marc Bartra, component al echipei de fotbal Borussia Dortmund, şi un ofiţer de poliţie aflat în apropierea autocarului. Deflagraţiile au fost produse de trei bombe artizanale plasate pe traseul autocarului echipei Borussia Dortmund care plecase de la hotel către stadion, unde urma să joace un meci contra echipei AS Monaco. Meciul a fost amânat pentru a doua zi.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰