Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Preşedintele francez Emmanuel Macron pregăteşte o lege împotriva 'fake news'

Preşedintele francez Emmanuel Macron s-a lansat în lupta împotriva 'fake news' vehiculate pe internet în 'perioade electorale'.

de Redactia Observator

la 04.01.2018 , 13:13

Preşedintele francez Emmanuel Macron s-a lansat în lupta împotriva 'fake news' vehiculate pe internet în 'perioade electorale'.

Anunţul vine într-un context în care pirateria informatică şi-a făcut puternic simţită prezenţa în campaniile politice peste tot în lume, în ultimele luni, relatează AFP.

'Ne vom actualiza dispozitivul juridic pentru a proteja viaţa democratică de aceste ştiri false', a declarat miercuri Macron, anunţând legea care va obliga platformele online să dea dovadă de mai multă transparenţă.

Articolul continuă după reclamă

   Într-o aluzie voalată la media ruse RT şi Sputnik, pe care le-a mai criticat şi în primăvară, Macron a denunţat 'propaganda de pe reţelele sociale' vizând să 'mânjească un responsabil politic, o personalitate, o figură publică, un ziarist'.

Şeful statului francez a anunţat şi că puterile autorităţii de reglementare în audiovizual vor fi sporite 'pentru a lupta împotriva oricărei tentative de destabilizare de către servicii de televiziune controlate sau influenţate de state străine'.

   Preşedintele Franţei a mai indicat că, în baza noului proiect de lege,care urmează să fie prezentat în detaliu săptămânile următoare, 'platformele vor avea obligaţia de a asigura o transparenţă sporită în ce priveşte conţinuturile sponsorizate, cu scopul de a face publică identitatea beneficiarilor, dar şi de a limita sumele consacrate acestor conţinuturi'.

Franţa nu va fi primul stat care adoptă o lege împotriva acestora. O lege adoptată în Germania permite impunerea de amenzi de până la 50 de milioane de euro reţelelor sociale dacă nu retrag în cel mai scurt timp informaţiile false de pe platformele pe care le deţin.

Sursa: Agerpres

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-a adus Moş Crăciun tot ce v-aţi dorit?
Observator » Ştiri externe » Preşedintele francez Emmanuel Macron pregăteşte o lege împotriva 'fake news'